20140125

Drugi svetski rat

Datum 1. septembar 1939. kada je Nemačka napala Poljsku ostao je zapamćen kao datum kada je rat počeo, ali je slabo upamćen datum 16. septembar 1939. kada se i Rusija preselila na prostor Poljske, te je Poljska bila podeljena između dva ratna saveznika. Zanimljive su bile reakcije velikih sila na ova dva datuma. Kada je Nemačka ušla na zapadni deo Poljske Velika Britanija i Francuska su objavile rat Nemačkoj, ali kada je Rusija ušla u istočni deo Poljske nije bilo objave rata na Rusiju ni sa jedne strane?? Sovjeti su imali lak posao, okupirali su svoj deo Poljske i zarobili 10 000 Poljaka i brutalno ih ubili. U knjigama iz istorije možete pročitati da su ta ubistva vršena od strane Nemačke, ali sada postoje jasni dokazi da su Rusi počinili taj zločin.



Čak i sa svim naporima američkih biznismena da izgrade nemačku ratnu mašinu uz puno znanje i odobrenje predsednika Roosevelt-a, predsednik se držao svog stava i ponavljao da će ostati "neutralni" tj. da se neće mešati u rat. 1. septembra 1939. jedan američki reporte pitao ga je da li će SAD uspeti da ostane van rata i on je rekao: "Verujem da možemo, svaki napor će biti napravljen od strane uprave da to tako ostane".



Ali nemački ratni napori zavise od nafte, a ona je do njih dolazila sa različith strana, nekih i van njihove granice. Pre nego što je Rumunija napadnuta od strane Nemačke ona je njima prodavala naftu. Magazin "Life" je 19. februara 1940. objavio sliku rumunske nafte koja se utovaruje u cisterne ispod koje je pisalo "Oil for Germany moves in these tank cars of American Essolube and British Shell out of Creditui Minier yards near Ploesti (Rumania.) Notice that cars are marked for German-American Oil Co. and German Railways, consigned to Hamburg and Wuppertal in Germany. They were sent from Germany to speed up Rumanian oil shipments". Ovo je bilo slikano nakon Nemačke invazije na Austriju i Poljsku, ali Amerika i Britanija ipak transportuju naftu za Nemačku??


Kako je rat nastavio dalje Amerika je htela da se upetlja u isti, iako narod to nije hteo. Zato je i tada ponovo kandidat za predsednika Roosevelt obećao narodu da će ostati neutralni ako ga ponovo izglasaju za predsednika. Neki su znali bolje od toga. General Hugh Johnson izjavio je da je siguran i da smatra da svi znaju, samo da su zaslepnjeni, da će Roosevelt iskoristiti prvu priliku da ih uvuče u taj rat, a ako mu se ne ukaže prilika, neće mu biti problem da sam stvori uzrok. To se posle ispostavilo za tačno, Roosevelt je iskoristio prvu priliku. Japan je ratovao sa Kinom, a Nemačka sa Britanijom, Francuskom i drugim zemljama i obe ratne zone su predstavljale obilje mogućnosti za Ameriku da se uključi u rat. Ključ za rano uključivanje Amerike u rat je 28. septembra 1940. kada Nemačka, Japan i Italija potpisuju trojni sporazum u kome se podrazumeva da ako je bilo koja od njih napadnuta od neke države da preostale dve moraju da objave rat istoj. Što je značilo da kad bi Japan napao SAD i da oni uzvrate udarac da će biti odmah i u ratu sa Italijom i Nemačkom i kad je Roosevelt znao da rat sa Japanom znači i rat sa Nemačkom sve je bilo jasno i rešeno. Roosevelt se približavao putem Tihog okeana jer je znao da ako isprovocira napad Japana da će biti u ratu i sa Nemačkom, a tajno se obavezao Winston Churchill-u da će ući u rat sa Nemcima, tako da je iskoristio prvu priliku. U oktobru 1940. sekretar mornarice Frank Knox je savetovao predsednika da uspostavi patrolu američkih pomorskih plovila da se proteže duž zapadnog Pacifika tako da Japan ne bi mogao tim putem nikako da stigne do tačaka i izvora njihovog snabdevanja. Richardson je to protestovao jer je to smatrao za činom rata i znao da će tako izgubiti mornaricu i zbog toga je Roosevelt morao da odustane.

Ova scena u istoriji predstavlja dva vrlo interesantna pitanja:

1. Zašto nije Roosevelt, kao vrhovni komandan,t samo naredio Richardson-u da to uradi? Zašto bi koristio sekretara mornarice da skoro ljubazno zapita za to?- Možda zato što je znao da je to jeste akt rata i nije hteo da koristi svoju vrhovnu moć i da ispadne da je on organizator svega toga. Da je Richardson prihvatio Knox-ov predlog kasnije bi mogao vrlo jednostavno samo da okrivi sve na njega, ukratko trebalo mu je žrtveno jagnje, a Richardson je to odbio.

2. Zašto Roosevelt nije samo zamenio svog admirala sa nekim koji bi uradio ono što je on želeo?
- Verovatno zato što je Richardson sad znao taj plan i odbio ga i kad bi to Roosevelt uradio on bi ga razotkrio kao izvor toga. Predsednik nije hteo da ugrozi svoj imidž "neutralca" u pitanju ulaska u rat.

Kasnijom pričom kada su Japanci odluči da napadnu Pearl Harbor, prvi koji je to saznao bio je američki ambasador u Japanu koji je sve ispričao predsedniku koji je namerno znatno oslabio bezbednost tog dela. Richardson je toga bio svestan i stavio do znanja predsedniku, pošto on nije znao za napad, da je zabrinut što je tako slabo Pearl Harbor obezbeđen, naravno Roosevelt ništa nije uradio povodom toga. Taj napad je dočekan sa srećom jer je Amerika konačno mogla da stupi u rat.

Ali kao glavni razlog rata moramo naravno da se ponovo osvrnemo na prepisku između Mazzini-a i Alberta Pike-a 1870/1871. gde se jasno navodi kao razlog JAČANJE KOMUNIZMA U HRIŠĆANSKOJ KULTURI I DA SVE TO DOVEDE TO STVARANJA CIONISTIČKE DRŽAVE U IZRAELU. ISTO TAKO KAO GLAVNI RAZLOG USPOSTAVLJANJE JOŠ VEĆE KONTROLE I BOGATSTVA OD STRANE MEĐUNARODNIH BANKARA (ILUMINATI)




No comments:

Post a Comment